Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • 14 Mart 2019
  • 180 kez görüntülendi.
Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zeytinyağı

Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Soğuk sıkım, zeytinyağı üretiminde kullanılan bir yöntemin ismidir. Zeytinyağlarımız kontinü sistem olarak adlandırılan hijyenik koşullar altında makineler tarafından el değmeden üretilmektedir.Zeytinler , önce bir banda dökülür ve daha sonra ayrıntılı bir şekilde yıkanır. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra zeytinler kırıcıya aktarılır. Çekirdekleri ile beraber kırılan zeytinler (malaksör) yoğurma tankına aktarılır. Yağın zeytinden rahat ayrılması için bir süre malaksörde yoğrulması gerekmektedir. Zeytinin sıcaklıkla karşılaştığı ilk alan burasıdır. Eğer burada zeytine sıcaklık uygulanırsa zeytinden elde edilen yağ miktarı artar fakat içerisinde ki faydalı olan polifenoller, E vitamini ve diğer birçok bileşen kaybolur. Bir zeytinyağının soğuk sıkım olarak adlandırılması için yoğurma tankındaki sıcaklığın maksimum 26 derece sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, zeytinyağı sınıfları içersinde en üst sırada bulunur ve en değerlisidir. Bir zeytinyağının sızma olabilmesi için belli kriterler vardır, bunlardan bir tanesi ve genelde en çok kullanılanı zeytinyağı içindeki serbest asitlik yani “Oleik Asit” değeridir. Bu değer 0 ile 0.8 arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin kontrolü akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır. Kriterlerin eksiksiz tümünden başarıyla geçildiği takdirde ürün “Sızma” sınıfına girmeye hak kazanır. Firmamız “Beyzade” markamız ile üst üste 5 sene kalite ödülü almış bir sızma zeytinyağı üreticisidir.

Naturel Sızma Zeytinyağı

Naturel Sızma Zeytinyağı, Türkçe olarak bakıldığında doğal sızma zeytinyağı olarak bilinmektedir. Ülkemizdeki mevcut “doğallık” sıkıntısından dolayı insanlar doğal ürün alma arayışına girdikleri için “Naturel Sızma Zeytinyağı” terimi ortaya çıkmıştır. Sitemizde bulunan bütün zeytinyağı ürünlerimiz “Doğal Sızma Zeytinyağı”dır. Hiçbir katkı ve koruyucu madde barındırmaz. Gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı Fiyatları

Sızma zeytinyağı fiyatlarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Zeytin insanlar tarafından fabrikada üretilmediği için , o sezonun zeytin rekoltesi (ağaç hastalıkları, olumsuz iklim şartları vb. )gibi doğal şartlara, sıkım-dolum-etiketleme maliyetleri, işçilik bedelleri gibi ekonomik etkenlere, rakip ülkelerin rekoltesine ve zeytinyağı borsasında oluşan fiyatlara bağlı olarak etkilenebilmektedir. Kaleli Gurme olarak siz değerli müşterilerimize uygun fiyatlarla , en kaliteli zeytinyağını ulaştırma amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Hakiki Zeytinyağı

Hakiki Zeytinyağı- Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır ?
Hakiki ve kaliteli zeytinyağının tespit etmek belirli bir bilgi birikimi gerektiren bir olaydır.Fakat biz sizlerle en azından fikir sahibi olabileceğiniz birkaç inceliğini paylaşacağız.

Kaliteli zeytinyağından, kokladığınızda zeytin kokusu değil , taze biçilmiş çimen, çağla, badem, domates, kekik gibi taze meyvemsi bir koku alırsınız. Tattığınızda ise tatlı ve hafif bir tattan ziyade , dilinizin iki yanında acılık ve boğazınızda öksürtme hissi veren bir yakıcılık hissediyorsanız hakiki ve kaliteli bir zeytinyağını bulmaya bir adım yaklaşmışsınız diyebiliriz.

Erken Hasat Zeytinyağı

Bilindiği gibi zeytinler önce yeşil sonra mor ve daha sonra iyice olgunlaşınca siyah hale dönüşür. Erken hasat zeytinyağı , zeytinlerin olgunlaşmadan önce yeşil iken toplanıp hızlı bir şekilde zeytinyağına dönüştürülmesi sonucunda elde edilmektedir. Dalından toplanan zeytin ne kadar kısa sürede zeytinyağına dönüştürülürse o kadar değerli olmaktadır. Çünkü bekleyen zeytinin asidik değeri her geçen saat artmakta, yine içerisindeki faydalı bileşenleri kaybetmekte bu da sızma özelliğini büyük ölçüde etkilemektedir.

Erken hasat zeytinyağı (yeşil zeytinden sıkılan) olgun hasat zeytinyağına kıyasla (siyah zeytinyağından sıkılan) daha taze ve meyvemsi kokulu, daha acı ve yakıcı fakat daha besleyici, yine polifenol ve oleuropin bileşenleri açısından daha zengin bir zeytinyağıdır. Yeşil zeytinden sıkılan yağ miktarı, siyah zeytinden sıkılan yağ miktarına göre fark gösterdiğinden erken hasat zeytinyağı, olgun hasat zeytinyağına göre bir miktar pahalı olabilir.

Olgun Hasat Zeytinyağı

Olgun hasat zeytinyağı ürünlerimiz,zeytin ve zeytinyağı denildiğinde akıllara gelen ilk bölgelerden olan Bursa/Gemlik yöresinden toplanan olgun zeytinlerden elde edilmektedir.

Zeytinyağının Faydaları

Kökeni Mısır Uygarlıklarına kadar dayanan zeytinyağının insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.Yüksek miktarda E , K gibi vitaminlerin yanında vücut için faydalı kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir gibi mineralleri de içermektedir. En önemlisi de bir çok gıdadan kolayca alamayacağınız anti oksidan ve anti-kanserojen olan Polifenol ve Oleuropin maddeleridir. Faydalarını kısaca özetlemek gerekirse ;

Cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir.

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Beyindeki sağlıklı hücrelerin sayısını arttırarak Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Bağırsak aktifliğini arttırarak sindirim sistemine büyük katkıda bulunur. Basur, kabızlık gibi sıkıntılar için birebirdir.

İçerdiği kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir mineralleri sayesinde kemik yapısına büyük ölçüde faydalıdır. Kireçlenmeyi azaltır. Kemik esnekliğini arttırarak , kırılganlıkları düşürür. Osteoporoz ve artrit gibi hastalıkların oluşmasını engeller.

Kandaki kötü huylu kolesterol olarak adlandırılan “LDL” ‘yi temizler ve iyi huylu kolesterol olarak adlandırılan “HDL” ‘yi arttırır. Kalp dostudur.

Kaynak : https://www.kaleligurme.com/Zeytinyagi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ