Köpek Maması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 06 Mart 2019
  • 151 kez görüntülendi.
Köpek Maması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde artık her evde hemen hemen evcil hayvanlar beslenmektedir. Bunlardan en çok tercih edilenleri insanların en yakın dostu olan köpeklerdir. Köpeklerimize mama seçerken dikkat etmemiz gereken bir çok nokta vardır. Gelin şimdi bu noktarları maddeler halinde sizlere açıklayalım.

Köpek Mamasının Seçimi

Köpek maması seçerken içerisinde bulunan etkin maddelere dikkat etmemiz gerekmektedir. Biliyorsunuz ki binlerce farklı köpek ırkı vardır. Kimi ırklar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenden dolayı öncelikle köpeğinizin fiziksel yapısına göre köpek maması seçimi yapılması gerekmektedir. Yetişkin köpeklerde mama seçiminde dikkat edilmesi en önemli husus köpeğimizin yaşıdır. 12 ayı aşan köpekler artık yetişkin seviyesinde beslenmelidir. Buna göre sindirimi oldukça kolay ve proteini bol ürünler seçilmelidir.

Yavru Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Olmalı?  

Yavru köpeklerinizin büyüyüp gelişmesi için oldukça fazla protein ve takviye gıdalara ihtiyacı vardır. Yavru köpek anne sütünden kesildikten sonra ona en iyi besleyici mamaları yedirmemiz gerekmektedir. Alınan mamanın doğru gıda maddelerini içerdiğine dikkat etmeliyiz eğer bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz tecrübeli birinden yardım almanız gerekmektedir. Mamalar sadece beslenmede değil köpeğin eğitiminde de önemli rol oynar. Bunun için özel üretilmiş eğitim mamaları da bulunmaktadır.

Köpekler Neden Mama Yemeli?

Öncelikle köpekler de insanlar gibi bu dünya’nın sahipleridir ve burada yaşamak ve beslenmek onlarında hakkıdır. İnsanların en iyi dostu olan köpekler beslenmek için insanların attığı atıklarla geçinmek zorunda değildir. Her köpek kendi yaşına ve cinsine göre beslenmek zorundadır. Eğer evcil bir köpeğe sahipseniz ona evde attığınız yemek artıklarını değil, köpeğinize uygun özellikteki köpek maması ile beslemeniz gerekmektedir. Özellikle yavru köpeğe sahipseniz ona anne sütü haricinde besleyici takviye mamalardan almanız gerekiyor. Bunun için özel üretilmiş yavru köpek mamalarını tercih etmeniz gerekmektedir. Bu mamalar yavru köpeğinizin gelişmesinde önemli bir yere sahiptirler. Sizlere köpek maması seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsettik. Unutmayın ki köpekler insanların en iyi dostudur. Yeri geldiğinde köpekler insanların hayatını kurtarmaktadır. Siz nasıl onlara sahip çıkarsanız onlarda size sahip çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ