İş Hukuku

  • 06 Mart 2019
  • 130 kez görüntülendi.
İş Hukuku

Günümüzde iş ve işçi hakları büyük önem arz etmektedir. İş veren ve işçiler arasında ki hakları savunmak için yasalar mevcuttur. Bu yasaları çok iyi bilmiyorsanız bunun için bu konulara hakim olan iş avukatları bulunmaktadır. İş hukuku avukatı gerek işçinin gerek ise işverenin haklarını savunmak için iş hukuku alanında tecrübeli bir donanıma sahip olması gerekmektedir. İş davaları genellikle iş mahkemeleri tarafından görülmektedir. Eğer işiniz ile ilgili bir konuda mağdur olmuşsanız, bu konuda dava açma hakkına sahipsiniz. İş davalarınızı özellikle işçi avukatı aracılığı ile açılmasını tavsiye ederiz. Bu şekilde açılan davalar daha bir etkili olabilmektedir.

Boşanma Davaları Ve Aile Mahkemeleri

Boşanma davalarına genellikle aile mahkemeleri bakıp karar vermektedir. Aile mahkemesinin olmadığı yerlerde ise yetkili olan asli hukuk mahkemeleri bakmaktadır. Boşanma davaları genellikle ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri çekişmeli boşanma diğeri ise anlaşmalı boşanma davalarıdır. Çekişmeli boşanma davası genellikle taraflardan birinin herhangi bir konuda anlaşamamasıyla başlar. Anlaşmalı boşanma ise tarafların her türlü konuda medenice anlaşarak ayrılması ile sonuçlanır. Bu davalara genellikle işinde tecrübeli olan  boşanma avukatı bakmaktadır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer

Bu durum davanın hangi türde olduğuna bağlıdır. Yani çekişmeli boşanma davası ise genellikle tarafların aralarında sorunları çözmesine bağlıdır. Süre olarak 18-24 ay kadar sürmektedir. Eğer anlaşmalı bir davası ise o dava tek celsede kapanmış olacaktır.

Boşanmada Velayet Belirlenmesi  

Bu durumda eğer çocuğun yaşı küçük ise genellikle hiç bir sorun yoksa mahkeme anne lehine karar vermektedir. Aksi bir durum varsa iki tarafında gerekçeleri dinlendikten sonra karara bağlanmaktadır. Bu konuda iyi bir boşanma avukatı varsa kararın verilmesinde büyük bir etkisi olacaktır.

Boşanma Davasında Nafaka Ne Kadardır

Kanunda yeri belirlenen nafakanın belirli bir oranı veya yüzdesi belli değildir. Nafakanın ne kadar ödeneceğine öncelikle karşı tarafında maddi durumuna bakılarak hakim tarafından karar verilmektedir. Eğer diğer taraf isterse nafaka alma hakkında vazgeçebilir. Bir diğer konu ise boşanmada mal dağılımıdır. Şunu belirtmek isterim ki boşanma davasında hakim mal paylaşımına bakmaz. Mal paylaşım davası farklı bir dava ile gerçekleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ