IMF Başkanı’ndan Kriz Uyarısı: Ülkeler Hazırlıklı Olmalı

Küresel ekonominin beklentilerin üzerinde yavaşladığına dikkat çeken Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, ülkeleri uyararak olası bir krize karşı hazırlıklı olmalarını istedi.

  • 12 Şubat 2019
  • 205 kez görüntülendi.
IMF Başkanı’ndan Kriz Uyarısı: Ülkeler Hazırlıklı Olmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonominin beklentilerin üstünde bir hızla yavaşladığına dikkat çekti ve küresel ekonomiyi etkileyen ‘dört bulutun’ olası bir ‘fırtına’ yaratabileceğini uyarısı yaptı.

ÜLKELERİN HAZIRLI OLMALARINI İSTEDİ

Dubai’de düzenlenen World Government Summit’te konuşan Lagarde, ülke yönetimlerinden, olası bir fırtınaya karşı hazırlıklı olmalarını istedi. Söz konusu riskler arasında ‘ticari gerginlikler ve ek gümrük vergileri artırımı, finansal sıkılaşma, Brexit süreci belirsizliği ve Çin ekonomisindeki artan gerileme’ olduğunu belirten Lagarde, ABD ve Çin arasındaki ticari gerginliğin etkilerinin şimdiden görülmeye başladığını söyledi.

TİCARET VE PİYASADAKİ GÜVENİ ETKİLEDİ

Lagarde, ‘Bu gerginliğin nasıl yatışacağını bilmiyoruz fakat şimdiden ticaret ve piyasadaki güveni etkilemeye başladığını görebiliyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Lagarde ayrıca hükümet ve şirketlerin yüklü borç masraflarının da çeşitli riskler olduğuna dikkat çekti ve ekledi:

‘Havada çok fazla bulut olduğunda, fırtınanın çıkması için gereken tek şey bir yıldırımdır.’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ