Edirne’de ‘Baba Marta’ Kutlandı

Bulgaristan geleneği Baba Marta (Marta Nine) kutlamaları kapsamında Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından Edirneliler’e martaniçka adı verilen kırmızı – beyaz renklerde orlon bileklikler armağan edildi.

  • 01 Mart 2019
  • 128 kez görüntülendi.
Edirne’de ‘Baba Marta’ Kutlandı

Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosluğu’nda görevli konsolos Radoslava Kafedjiyska, Sveti Georgi Rahibi Aleksandır Çıkırık ve konsolosluk görevlileri Mimar Sinan heykeli önünde ‘martaniçka’ bilekliklerini huzurlu ve sağlıklı günler dilekleriyle vatandaşların bileğine taktı.

Konsolos Kafedzhiyska, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan geleneğini Edirne’de de yaşattıklarını söyledi.

Geleneğin her yıl 1 Mart’ta başlayıp leyleği görene kadar sürdüğünü ifade eden Kafedzhiysa, ‘Kırmızı ve beyaz ip, sağlık, mutluluk ve kısmetin sembolüdür. İnşallah hepimizi birleştirecek şekilde bunu kutlamaya devam ederiz. Bu gelenek 1 Mart’ta başlıyor ve martaniçkaları leyleği görene kadar takmaya devam ediyoruz. Leylek gördüğümüz zaman kolumuzdan çıkartıp meyve veren bir ağaca asıyoruz ve dileklerimiz gerçekleşiyor.’ dedi.

Rahip Çıkırık da 1 Mart’ın Bulgaristan’da ‘Baba Marta’ baharın geldiği ilk gün olarak kutlandığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ